Účinky minerálnych látok

Minerálne látky a ich funkcia v organizme

CALCIUM 119 mg / l          Pomáha budovať a udržiavať silné kosti a zuby. Dôležitý pre svalovú funkciu a kontrakciu. Podporuje bunkovú komunikáciu. V nervovo svalovom systéme ionizovaný vápnik uľahčuje nervové vedenie a svalové kontrakcie. Na bunkovej úrovni je vápnik dôležitým regulátorom transportu iónov. Podporuje činnosť srdcového svalu a ostatných svalov, nervové vzruchy a krvnú zrážanlivosť.

MAGNÉZIUM 54,5 mg / l        Prispieva k správnej činnosti svalov a nervov, udržuje srdcový rytmus a pevnosť kostí, pomáha telu vytvárať energiu a zasahuje do proteínovej syntézy. Nedostatok horčíka je spojený s hypertenziou a zvýšením cholesterolu, ktoré sú známe rizikové faktory pre aterogenézu a CAD.

SODÍK 4,1 mg / l                  Kontroluje bilanciu vody v tele, podporuje acidobázickú rovnováhu, vodnú bilanciu, prenos nervového impulzu a svalovú aktivitu. Nízky obsah sodíka je vhodný aj ako prevencia srdcovo-cievnych chorôb.

DRASLÍK 1,7 mg / l               Je uložený prevažne vo vnútri buniek a je potrebný pre mnohé biochemické procesy. Reguluje pH a osmotický tlak v bunkách, udržiava objem telesných tekutín. Podieľa sa na transportnom systéme výstupu sodíka z buniek a vstupu draslíka do buniek. Umožňuje prenos nervových vzruchov a prácu svalov. Je nevyhnutný pre metabolizmus sacharidov a bielkovín – reguluje výmenu vápnika.

KREMÍK 13,5 mg / l                  Zabezpečuje elasticitu  ciev a kože. Ako súčasť kostí a chrupaviek priaznivo ovplyvňuje ich vývoj. Napomáha k prijímaniu vápnika, rastu vlasov, nechtov a priaznivo ovplyvňuje metabolizmus tukov. Kremík má aj protisklerotické účinky.

BIKARBONÁT 561 mg/l            Jedným z najdôležitejších výsledkov požitia hydrogénhličitanu v organizme je vznik zmeny v acidobázickej rovnováhy ako aj pH krvi a koncentrácie hydrogénuhličitanu v biologických tekutinách. Bikarbonát pôsobí ako prevencia vzniku obličkových kameňov a pomáha v boji proti únave pre fyzicky aktívnych ľudí.