Prírodné liečebné kúpele Smrdáky

Kupele Smrdaky1Prírodné liečivé kúpele Smrdáky ležia 80 km severozápadne od hlavného mesta Slovenska – Bratislavy. Sú známe jedinečným zložením prírodnej minerálnej vody s vysokým obsahom sírovodíka. Patria medzi najúčinnejšie slovenské kúpele na liečbu neinfekčných kožných chorôb i ochorení pohybového aparátu. Liečenou indikačnou skupinou sú aj choroby z povolania. Oblasť kúpeľov bola pred 25 miliónmi rokov zaliata morom, kde vznikali  biologické usadeniny, ktoré sa neskôr premenili na ložiská liečivej minerálnej vody s vysokým obsahom sírovodíka. V súčasnosti sa využívajú dva minerálne pramene na balneoterapiu a s kombináciou fototerapie dokážu veľmi úspešne liečiť ochorenia kože. Špecifickou vlastnosťou sírovodíka je jeho priame prenikanie cez kožu a priaznivý vplyv na zápalové a imunologické zmeny v organizme. Sírovodíková minerálna voda sa na liečebné účely využíva vo forme vaňových kúpeľov a sírne bahenné zábaly. Balneoterapia (kúpeľná liečba) patrí k najstarším formám liečby. Pôsobí na ľudský organizmus svojimi chemickými i fyzikálnymi vlastnosťami (vztlak, teplo).

Na ploche 16 hektárov sa rozprestiera kúpeľný park, do ktorého sú umiestnené jednotlivé kúpeľné budovy. Park vznikol vysušením močiarov. Je tu umiestnený najstarší kúpeľný hotel Mier. Nachádzajú sa tu domáce aj cudzokrajné listnaté a ihličnaté dreviny a kry a traviny v počte niekoľko desiatok druhov. Niektoré stromy majú vek okolo 100 a viac rokov.

Športovo orientovaní hostia majú k dispozícii kvalitné tenisové ihrisko s umelým povrchom, volejbalové ihrisko, stolný tenis, biliard. Relaxačné centrum so saunou a hydromasážnou vaňou, posilňovňou a telocvičnou, vhodnou na halové loptové hry a skupinový telocvik, prípadne rytmické cvičenia. Športové centrum je umiestnené v samostatnej budove a je dostupné širokej verejnosti. Fitness-centrum vybavené posilovacím zariadením umožní precvičenie a formovanie tela v rámci aktívneho odpočinku, prípadne v rámci náročnejšieho športového tréningu.

Galéria

Liečebné pobyty  | Kúpeľná liečba | Procedúry | UbytovanieOficiálna stránka

Mapa