Prírodné biokúpalisko Krtko

Biokupalisko KrtkoPrírodné biokúpalisko Krtko je umiestnené priamo v meste Veľký Krtíš na juhu Stredného Slovenska. Je jedným z mála kúpalísk, kde vybudované biotopy vyzerajú ako prírodné jazerá. Bazén s približnou rozlohou 2400 štvorcových metrov na plávanie s viacerými hĺbkami si môžu užiť deti aj dospelí.

Kúpalisko šetrne využíva vyvážený biosystém rastlín na prečisťovanie vody bez pridávania chemických a dezinfekčných prostriedkov, čím šetrí životné prostredie. V bazénoch samozrejme nenájdete chlór a iné chemické prípravky. Namiesto toho sa na čistenie vody v bazénoch využíva rastlinný biosystém, čo šetrí životné prostredie. Voda nemá klasickú modrastú farbu, na akú sme zvyknutí z bežných „chemických“ kúpalísk. Nejde totiž o vykachličkovaný bazén, ale o akési umelo vytvorené jazero, ktoré simuluje tie, čo vídavame v prírode. Vedľa sa pritom nachádza ďalšie, takzvané filtračné. Má rozmery približne 30 x 60 metrov a jeho plocha je posiata množstvom vodných rastlín. Vodu na kúpalisku znečisťuje množstvo faktorov ako odlúpené časti ľudskej pokožky, krémy, vietor do nej nafúka lístie či trávu. Baktérie a vodné rastliny si s tým však bez problémov poradia. Čistá jazerná voda sa potom samovoľne vracia do bazéna na kúpanie. Nemá síce štatút pitnej, ale pár bežných glgov z nej nikomu neublíži. Dno jazera na kúpanie je vystlané tmavou a odolnou fóliou a po okrajoch sú kamene so štrkom. Príťažlivo a esteticky pôsobia najmä vodné lekná.

Na biokúpalisku vo Veľkom Krtíši sa okúpete v bazénoch spolu so žabkami. Cez deň a v noci tu môžete počuť hlasné kvákanie, ktoré sa ozýva okolím. Na kúpalisku sa objavia vždy na jar. Žaby sa vyskytovali na tomto mieste ešte v čase, keď sa tu nachádzal pôvodne iba močiar. Výskyt žiab na kúpalisku je indikátorom. Znamená to, že voda je čistá a bez chemických úprav. Okrem kúpania si tu môžete užiť aj šmýkanie na adrenalínovom tobogane, plážové a detské ihriská, minigolf a bufety s občerstvením. Kúpalisko je otvorené denne od 9.00 do 20.00.

Galéria

Biokúpalisko | Ceny | Ubytovanie | AkcieMapa | Kontakt| Oficiálna stránka